یو ‌پی اس چیست ؟ (منبع تغذیه بدون وقفه)

یو ‌پی اس چیست ؟ (منبع تغذیه بدون وقفه)

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

آیا میدانید یو پی اس چیست ؟ درحالی‌که روش‌های نسبتاً کم‌هزینه بسیاری را جهت تامین سطوحی از حفاظت در مقابل مشکلات برق شهر، برای کامپیوترتان می‌توانید به‌کار بگیرید، هیچ‌یک از آن‌ها نمی‌توانند به خوبیِ یک منبع تغذیه بدون وقفه یا همان یو ‌پی اس (UPS)، سیستم شما را در قبال مشکلات برق شهر حفاظت کنند.
یو ‌پی اس چیست ؟ (منبع تغذیه بدون وقفه)
و حالا میپردازیم به پاسخ این سوال که واقعا یو پی اس چیست ؟
 
ایده‌ای که در طراحی یو ‌پی اس (UPS) درنظر گرفته شده است، از نام آن مشخص است. علاوه بر فیلترینگ، افزایش و اصلاح کارایی برق، مدارهای مخصوص و باتری‌هایی برای جلوگیری از آسیب دیدن کامپیوتر شما درخلال قطع برق و یا ضعیف شدن آن در نظر گرفته شده است. دستگاه‌های یوپی اس، براساس نوع طراحی، با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند، ولی تمامی آن‌ها در رشته عمومی “پشتیبانی نیروی برق” قرار می‌گیرند.
 
زمانی یوپی اس ها به عنوان یک سیستم گران ارزیابی می‌شدند. اما امروزه ارزان‌تر هستند. در آن زمان، یوپی اس را فقط برای سیستم‌هایی پیشنهاد میکردم که واقعاً به آن نیاز دارند. ولی الآن میتوانم بگویم هر کسی که از کامپیوتر به هر دلیلی استفاده می‌کند، باید به‌طور جدی، در مورد گرفتن یک دستگاه یوپی اس فکر کند. اگر وقت شما برایتان ارزشمند است، یک یوپی اس ( منبع تغذیه بدون وقفه ) با اولین باری که برق می‌رود، یا نوسان پیدا میکند، هزینه خود را می‌پردازد.

توجه : برخی افراد کلمه UPS را با تلفظ سه حرف آن ادا می‌کنند، یعنی “یو پی اس” مانند DHL که نام یک شرکت پستی معروف است. درحالی‌که برخی آن را فقط به‌صورت یک کلمه “یوپس” تلفظ می‌کنند!
من مورد اول را میپسندم. بنابراین دراین مقاله شما همیشه “یو پی اس” را به جای “یوپس” خواهید دید.

 
اخطار: من اطلاعاتی دریافت کردم که در مورد امکان سوختن تجهیزات و یا حتی ریسک ایمنی به عنوان نتیجه‌ای از اتصال دستگاه‌های “محدود‌کننده ولتاژِ اضافیِ گذرا  ،”(Surge Suppressor) به خروجی یو ‌پی اس هشدار می‌داد.
شما هرگز نباید این کار را بکنید تا مبادا یک شرایط مخاطره‌آمیز بوجود آید. زیرا یوپی اس برای این کار طراحی نشده است و اصولاً نیازی به این کار نیست.

 
مطالب مرتبط:

2 دیدگاه برای “یو ‌پی اس چیست ؟ (منبع تغذیه بدون وقفه)”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی