کنترل نرم افزار و سخت افزار یو پی اس

کنترل نرم افزار و سخت افزار یو پی اس

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

یکی از سودمندترین تجهیزات در مدل های جدید یو پی اس، کنترل نرم افزار و سخت افزار یو پی اس است که با دادن اطلاعات وسیع وضعیت کاری یو پی اس را مشخص می کند. تاهمین اواخر، شما مجبور بودید یک ups بسیار گرانقیمت را جهت برخورداری از این امکانات خریداری نمایید. اکنون حتی ارزانترین ups ها تا حدودی امکان کنترل دستگاه را به شما میدهند (اگرچه سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز ممکن است بصورت یک امکان اضافه برای دستگاه در نظر گرفته شده باشد.) البته سیستمهای گرانتر، امکانات بیشتری برای کنترل دارند و بطریق اولی، دارای نرم افزار پیچیده تری نیز میباشند.
 
بخش سخت افزار معمولاً به شکل یک کابل مخصوص است که از یک خروجی مخصوص در قسمت عقب ups با یک رابط به کامپیوتر وصل میشود. بطور سنتی یک پورت سریالی برای این کار در نظر گرفته میشود ولی بعضی از دستگاههای جدید از پورت USB نیز میتوانند استفاده کنند و یا حتی این اتصال مستقیماً از طریق یک شبکه صورت گیرد.
 

 

این شکل قسمت اصلی صفحه، نمونه یک نرم افزار کنترلی را نشان میدهد. نمودارهای میله ای بطور خلاصه وضعیت باتری، ولتاژ خط و میزان بار بر روی ups را نشان میدهند. بقیه اطلاعات نیز در سمت چپ نشان داده شده است.

 

نرم افزار استفاده شده برای کنترل ups با تغییر سازنده و مدل ups تغییر میکند ولی معمولاً نوع اطلاعات آنها را میتوان به صورت زیر طبقه بندی کرد:
  • وضعیت: نرم افزار، جزئیات مختلفی در مورد وضعیت جاری ups مانند:بار، وضعیت شارژ باتری، دمای ups و مشخصات الکتریکی مربوط به انرژی ورودی و خروجی آن را میدهد.
  • واقعه نگاری: نرم افزار، رکورد وقایع مختلفی که در ups اتفاق افتاده است از قبیل اینکه اگر ups خودش را تست کرده باشد، قطعی برق و نظایر آن را نگهداری میکند. این قضیه امکان فهمیدن اینکه برق چند بار رفته است و هر بار برای چه مدت، فراهم میسازد.
  • تشخیص عیب: برنامه نرم افزاری به شما این امکان را میدهد که تستهای مختلفی را بر روی ups انجام دهید و یا آن را راه اندازی نمایید.
  • هشدارهای کامپیوتر: نرم افزار بگونه ای قابل ساماندهی است که علائم هشداردهنده ای را زمانی که مشکلی پیش آمد و یا مثلاً ups بر روی باتری منتقل شد برای کامپیوتری که به آن متصل است و یا برای کامپیوتر دیگری بر روی شبکه بفرستد.
  • خاموش شدن اتوماتیک: احتمالاً از مهمترین و مفیدترین قابلیتها بر روی این دسته از نرم افزارها میباشد.
    برای توضیح بیشتر درباره خاموش شدن اتوماتیک دستگاه توسط یوپی اس، اینجا کلیک کنید←

 
مطالب مرتبط:

یک دیدگاه برای “کنترل نرم افزار و سخت افزار یو پی اس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی