مشخصات فیزیکی یو پی اس (منبع تغذیه بدون وقفه)

مشخصات فیزیکی یو پی اس (منبع تغذیه بدون وقفه)

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

در این قسمت نگاهی اجمالی به مشخصات فیزیکی که معمولاً برای یک منبع تغذیه در نظر گرفته میشود خواهیم داشت. این مطالب شامل چگونگی قرارگیری ups و همچنین مشخصات قطعات فیزیکی آن خواهد بود.

فاکتور شکل:

گاهی شکل منبع تغذیه را معادل همان قابی در نظر میگیرند که منبع تغذیه درون آن قرار داده شده است که عمومی ترین آن “microATX” میباشد. باید دقت کرد که در واقع چنین فاکتور شکلی برای یک منبع تغذیه وجود ندارد و منظور، یک منبع تغذیه SFX میباشد که معمولاً به آن یک سیستم microATX اطلاق میشود.
 

ابعاد:

معمولاً پهنا (W)، عمق (D) و ارتفاع (H) میباشند که به اینچ یا میلیمتر داده میشوند.(یک اینچ 25.4 میلیمتر میباشد)

وزن:

وزن منبع تغذیه معمولاً به پوند یا کیلوگرم داده میشود که یک پوند 0.4536 کیلوگرم میباشد.

کانکتورهای بُرد اصلی :

تعداد و نوع کانکتورهایی است که بعنوان رابط منبع تغذیه و بُرد اصلی مورد استفاده قرار میگیرند. معمولاً سازنده نمیگوید که این کانکتورها از انواع AT ،ATX ،SFX یا WTX است بلکه ما باید از مشخصات ضریب شکل و با توجه به تعداد پین های هر کانکتور، نوع آنرا تشخیص دهیم. در طراحی ATX ،SFX و WTX اگر کانکتورهای اضافی و یا انتخابی وجود داشته باشد باید توسط سازنده مشخص شود.

کانکتورهای راه اندازی:

تعداد کانکتورهایی است که بعنوان یک تجهیز استاندارد با منبع تغذیه ارائه میگردد. ممکن است بعضی از آنها از نوع بزرگ (شکلD) و برخی دیگر از نوع کوچک (اتصال کوچک) باشند. منابع تغذیه بزرگ با کیفیت بالاتر معمولاً دارای کانکتورهای بیشتری میباشند.

مشخصات پنکه (Fan) :

به مشخصات fan منبع تغذیه قبل از آنکه شما منبع تغذیه را خریداری کنید، میگویند. برخی از مشخصات فن معمولاً در برگه مشخصات آورده میشود ولی خیلی از آنها آورده نمیشود. مثلاً اکثر سازندگان بطور صریح نمیگویند که آیا فن های منابع تغذیه ATX به داخل منبع تغذیه میدمند یا به خارج آن. شما باید این را با مشاهده عملکرد فن بفهمید و یا از سازنده بپرسید. برخی از مشخصاتی را که ممکن است در برگه مشخصات ببینید عبارتند از:
 
  • اندازه فن: اندازه فن منبع تغذیه است که معمولاً به میلیمتر داده میشود. فن ها معمولاً به شکل مربع هستند و اندازه داده شده، طول ضلع مربع است. برخی اوقات (نه معمولاً) اندازه ضخامت فن نیز داده میشود.
  • نوع یاتاقان فن: مشخص کننده اینکه آیا موتور فن از یاتاقان غلتشی استفاده میکند یا نوع لغزشی.(بحث مربوط به فن های منابع تغذیه را ببینید تا متوجه شوید چرا این قضیه مهم است)
  • ولتاژ: ولتاژی است که برای تغذیه فن مورد استفاده قرار میگیرد.(اگر مقدار آن مشخص نشده بود، پیش فرض آن 12+ ولت میباشد)
  • ظرفیت: بیانگر میزان توانایی فن در جابجا کردن هوا میباشد و برحسب CFM (فوت مکعب در دقیقه) اندازه گیری میشود. هر چه این عدد بزرگتر باشد بهتر است و نشان دهنده این است که فن قدرت سرد کنندگی بیشتری دارد.

 
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی