یو پی اس استندبای (Standby UPS)

یو پی اس استندبای (Standby UPS)

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

یو پی اس استندبای یا Standby UPS ساده‌ترین و ارزانترین نوع یو پی اس می‌باشد. در واقع برخی افراد اصولاً این دستگاه را جزو یو پی اس ها به حساب نمی آورند و بجای آن از لفظ “دستگاه تامین برق جانشین” استفاده میکنند. اگر چه بسیاری از مشتری‌ها در بازار آن را جزو دسته یو پی اس ها میدانند. بخصوص زمانی که بحث بودجه و معیار خرید مطرح میشود معمولاً از این لغت استفاده میکنند. این یو پی اس ها گاهی بنام یو پی اس آفلاین یا offline ups نیز خوانده می‌شوند تا بتوان آن‌ها را از یو پی اس آنلاین یا online ups تمیز داد.

چرا این یو پی اس را یو پی اس استندبای مینامند؟ زیرا معمولاً باتری و اینورتر انرژی برق را به دستگاه نمیرسانند. شارژر باتری از برق شهر برای شارژ باتری استفاده میکند و باتری و اینورتر در حالت آماده باش قرار دارند تا زمانیکه به آنها احساس نیاز شود.

وقتی که برق شهر قطع میشود سوییچ انتقالی، مدار را روی منبع تامین برق ثانویه می اندازد و هنگامی که برق شهر وصل شد مجدداً به حالت قبل باز میگردد.

یو پی اس استندبای (Standby UPS) - یو پی اس آفلاین (Offline UPS)
یک بلوک دیاگرام ساده از یو پی اس استندبای. مدار برق شهر مجهز به فیلتر و محدودکننده ولتاژهای اضافی میباشد تا در مقابل پارازیت های خط و دیگر مشکلات مقاوم باشد و باعث تغییر به حالت استفاده از باتری نشود. این شکل یک مثال از یو پی اس استندبای می باشد و ممکن است مدلهای دیگری نیز موجود باشند.

علیرغم اینکه این دستگاه کمترین محبوبیت را بین ups ها دارد ولی کماکان یک ups است و کمک زیادی برای اغلب استفاده کنندگان میباشد. گذشته از آن، اگر یو-پی-اس استندبای کارآیی نداشت، فروخته نمیشد. اگر چه برای یک حالت بحرانی مانند اتصال به یک سرور مهم معمولاً استفاده نمیشود.

هدف از بکارگیری این ups این است که وقتی برق شهر قطع شد، اتصال به باتری خیلی سریع (ولی نه بلافاصله) انجام گیرد. برای انجام این سوییچینگ تاخیری در حدود کسری از ثانیه اتفاق می افتد که به آن زمان سوییچینگ یا زمان انتقال میگویند.

اگر چه بندرت ولی ممکن است که زمان سوییچینگ برای ادامه کارکرد بدون وقفه کامپیوتر کافی نباشد. هر چند که این اتفاق معمولاً نمی افتد و هیچ خریداری از خرید این دستگاهها احساس ناراحتی نمیکند با این وجود شما باید زمان انتقال دستگاه را با زمان نگهداری ups خود (زمانی که به شما میگوید ups مزبور چه زمانی قادر است ورودی خود را جداشده نگه دارد قبل از اینکه کاملاً قطع شود) مقایسه کنید. اگر زمان انتقال بسیار کمتر از زمان نگهداری بود، ups احتمالاً برای شما کار خواهد کرد.

برخی از مشکلات برق شهر مانند ولتاژ پایین آن، زمان نگهداری ups را کاهش میدهد. Ups های standby معمولاً تا اندازه توان 1000 ولت آمپر وجود دارند.

اخطار: اگر از ups استندبای استفاده میکنید مطمئن شوید که وسیله شما دارای ویژگی محدود کننده ولتاژهای گذرای اضافی و همچنین فیلترینگ مناسب برای مواقع لازم میباشد (همانطور که در دیاگرام بالا نشان داده شده است) درغیر اینصورت در شرایط نرمال (برای مثال زمانی که شما قطعی برق را تجربه نکرده اید) سیستم شما بطور طبیعی مستقیماً به برق شهر متصل خواهد بود.
مطالب مرتبط:

5 دیدگاه برای “یو پی اس استندبای (Standby UPS)”

    1. با سلام و عرض ادب خدمت شما کاربر گرامی
      سپاسگزارم … خوشحالیم که از محتوای سایت ما بهره بردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی