اختلال الکترومغناطیسی (EMI)

اختلال الکترومغناطیسی (EMI)

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

تمام وسایل الکترونیکی بعنوان یک خروجی ناخواسته، تشعشعات الکترومغناطیسی دارند که ناشی از عملکرد الکتریکی یا مغناطیسی آنها میباشد. متاسفانه امواج خروجی از یک دستگاه میتواند بر عملکرد دستگاههای دیگر تاثیرگذار باشد و مشکلات بالقوه ای را بوجود آورد. این اختلال میتواند منجر به از دست دادن اطلاعات، بی کیفیت شدن تصاویر بر روی مانیتور و مشکلات دیگری در کامپیوتر شما شود یا اینکه باعث بروز مشکلاتی در تلویزیون و رادیوی شما گردد. این مشکلات بطور کلی تحت عنوان اختلالات الکترومغناطیسی یا (EMI) طبقه بندی شده اند.
 
در مورد این اختلالات و ارتباط آن با کامپیوتر دو بحث مطرح است. یکی تشعشعاتی که از کامپیوتر ساطع میشود و دیگری تشعشعاتی که توسط کامپیوتر دریافت میگردد. معمولاً کامپیوترها باعث اختلال در کار وسایل دیگر نمیشوند. آنها توسط کمیته فدرال ارتباطات (FCC) بعنوان وسایل کلاس B تعریف میشوند. به این معنی که یک کامپیوتر با استاندارد مربوط به حد مشخصی که برای تولید اختلالات الکترومغناطیسی در نظر گرفته شده است مطابقت میکند. شما همیشه باید کاور کامپیوتر خود را پوشیده نگاه دارید. یکی از دلایلی که پوشش کامپیوتر همواره از فلز ساخته میشود همین است. (همچنین پوشش کامپیوتر، شما را از وجود تهویه مناسب مطمئن خواهد کرد.)
 
کامپیوترها به دو طریق مهم از اختلالات مغناطیسی تاثیر میپذیرند. یکی تاثیر مستقیم ناشی از نزدیکی با وسایل دیگر و دیگری اختلالات الکتریکی ناشی از خطوط انتقال نیرو. معمولاً اکثر کامپیوترها مشکل خاصی با اختلالات الکترومغناطیسی ندارند ولی آنهایی که مشکل پیدا میکنند باعث ناراحتی بسیاری برای صاحبانشان خواهند شد. اگر فکر میکنید که اختلالات الکترومغناطیسی کامپیوتر شما را تحت تاثیر قرار میدهد، برای جلوگیری و یا کاهش تاثیر آن، میتوانید کارهای زیر را انجام دهید:

جداسازی

وسایلی که تشعشعات الکترومغناطیسی دارند باید از کامپیوتر، تجهیزات جانبی آن و وسایل رسانه ای مانند رادیو و تلویزیون، همچنین لامپها، وسایل برقی آشپزخانه و بلندگوهای استریو (بلندگوهای طراحی شده جهت استفاده در کامپیوتر معمولاً با حفاظ مخصوصی پوشانیده شده اند و کمتر در معرض این تشعشعات قرار میگیرند) فاصله قابل قبولی داشته باشند.

استفاده از مدار اختصاصی

بسیاری از ساختمانهای اداری مسیر برق جداگانه ای برای استفاده از کامپیوترهای خود در نظر گرفته اند. اگر مدار برق کامپیوتر جدا از یخچال و سیستمهای تهویه هوا باشد به این معنا است که اختلالات الکترومغناطیسی وارد شده به کامپیوتر (ناشی از وسایل دیگر) تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد یافت (و این مسئله عموماً کیفیت انرژی الکتریکی ارسالی به کامپیوتر را نیز افزایش خواهد داد)

 
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی