سیستم تامین برق بدون وقفه یا یو‌پی‌اس چیست ؟

سیستم تامین برق بدون وقفه یا یو‌پی‌اس چیست ؟

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

درحالی‌که روش‌های نسبتاً کم‌هزینه بسیاری را جهت تامین سطوحی از حفاظت در مقابل مشکلات برق شهر، برای کامپیوترتان می‌توانید به‌کار بگیرید، هیچ‌یک از آن‌ها نمی‌توانند به خوبیِ یک دستگاه تامین برق بدون وقفه (UPS)، سیستم شما را در قبال مشکلات برق شهر حفاظت کنند.
 
ایده‌ای که در طراحی یوپی اس (UPS) درنظر گرفته شده است، از نام آن مشخص است. علاوه بر فیلترینگ، افزایش و اصلاح کارایی برق، مدارهای مخصوص و باتری‌هایی برای جلوگیری از آسیب دیدن کامپیوتر شما درخلال قطع برق و یا ضعیف شدن آن در نظر گرفته شده است. این دستگاه‌ها، براساس نوع طراحی، با نام‌های مختلفی شناخته می‌شوند، ولی تمامی آن‌ها در رسته عمومی “پشتیبانی نیروی برق” قرار می‌گیرند.
 
زمانی ups‌ها به عنوان یک سیستم گران ارزیابی می‌شدند. اما امروزه ارزان‌تر هستند. در آن زمان، یوپی اس را فقط برای سیستم‌هایی پیشنهاد میکردم که واقعاً به آن نیاز دارند. ولی الآن میتوانم بگویم هر کسی که از کامپیوتر به هر دلیلی استفاده می‌کند، باید به‌طور جدی، در مورد گرفتن یک ups فکر کند. اگر وقت شما برایتان ارزشمند است، یک ups با اولین باری که برق می‌رود، یا نوسان پیدا میکند، هزینه خود را می‌پردازد.

توجه : برخی افراد UPS را با تلفظ سه حرف آن ادا می‌کنند، یعنی “یو-پی-اس” مانند DHL که نام یک شرکت پستی معروف است. درحالی‌که برخی آن را فقط به‌صورت یک کلمه “یوپس” تلفظ می‌کنند!
من مورد اول را میپسندم. بنابراین دراین مقاله شما همیشه “یو-پی-اس” را به جای “یوپس” خواهید دید.

 
اخطار: من اطلاعاتی دریافت کردم که در مورد امکان سوختن تجهیزات و یا حتی ریسک ایمنی به عنوان نتیجه‌ای از اتصال دستگاه‌های “محدود‌کننده ولتاژِ اضافیِ گذرا  ،”(Surge‌ Suppressor)به خروجی UPS هشدار می‌داد.
شما هرگزنباید این کار را بکنید تا مبادا یک شرایط مخاطره‌آمیز بوجود آید. زیرا ups برای این کار طراحی نشده است و اصولاً نیازی به این کار نیست.

 
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی