کابل برق یو پی اس

کابل برق یو پی اس

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

میخواهیم در مورد سیم برق صحبت کنیم. چه چیزی برای صحبت در این مورد وجود دارد؟ خوب، باید گفت که در مورد ups های کوچک، سیم برق موضوع نگران کننده ای نیست اگر چه برای ups های بزرگ، این موضوعی است که باید به آن توجه شود.
 
(ببخشید ولی این موضوع تا حدودی ایرانی است که من کاملاً با آن آشنا هستم. مطمئنم که دوستان بین المللی من، میتوانند این مفاهیم را برای مدلهای خودشان عمومیت ببخشند و استاندارد نمایند)
 
خروجی های استاندارد در ایران برای ماکزیمم 250 ولت و 15 آمپر طراحی شده اند. از ضرب کردن این دو مقدار عدد 3750 ولت-آمپر حاصل میشود که به لحاظ تئوری، ماکزیمم اندازه قدرت ups ای است که یک خروجی میتواند تحمل کند ولی در عمل چون ولتاژ معمولاً 220 ولت است، حد نهایی این پریز 3300 ولت-آمپر خواهد بود.
برای ups های بالاتر از 3 کیلو ولت-آمپر (برای افزایش زمان کار ups و همچنین اتصال تجهیزات بیشتر) شما باید یک مدار مخصوص با ظرفیت بالا را تدارک ببینید.
 
این مدارهای با آمپراژ بالا از سیمهای ضخیمتری (که مقاومت کمتری دارند) استفاده میکنند تا اجازه عبور جریان بیشتری را با امنیت کامل بدهند. برای تشخیص ups های با ظرفیت بالا از نوع معمولی آن، معمولاً شکلهای مختلف دوشاخه ها مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع خروجی ها و دوشاخه های مختلفی برای ترکیبهای گوناگون ولتاژ و جریان بکار میرود.
 
معمولاً خروجی های مربوط به upsهای ظرفیت بالا به صورت سوکتهای twist-Lock میباشند.(هنگام چرخاندن قفل میشوند و دیگر دوشاخه از داخل آنها بیرون نمی آید). برای خروجی های 3kva و کمتر، در ایران یا کمیته بین المللی استانداردهای الکترونیک  IECاز خروجی های IEC-320 که زیبا، کوچک و کارآ هستند میتوان استفاده نمود.
 

 

IEC 320-C13

 

نتیجه این بحث بسیار ساده است: مطمئن شوید که مشخصات سیم برق ups را چک کرده اید (بخصوص در مدلهای بزرگ) تا وقتی که ups را به برق وصل میکنید از سورپریزهای ناخوشایند جلوگیری کرده باشید !!
 

 
مطالب مرتبط:

2 دیدگاه برای “کابل برق یو پی اس”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی