نشانگرهای وضعیت یو پی اس

نشانگرهای وضعیت یو پی اس

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

اکثرups ها دارای انواع مختلفی از نشانگرها هستند که وضعیت ups را در هر لحظه نشان میدهند. این نشانگرها معمولاً به دو دسته تقسیم میشوند:
 
  • نشانگرهای دیداری (معمولاً LED) که وضعیت عمومی ups مانند شرایط بروز مشکل را نشان میدهند.
  • نشانگرهای شنیداری که بعضاً به آنها “آلارم” گفته میشود و مشخصاً برای جلب توجه به مشکلات پیش آمده بکار میروند.
 
تعداد دقیق و نوع این نشانگرها برای مدلهای مختلف ups متفاوت است. مدل های گرانتر معمولاً تعداد بیشتری از هر نوع  نشانگر دارند. همیشه دفترچه راهنمای دستگاه را برای جزئیات بیشتر مطالعه کنید.
 
نشانگرهای متداولی که معمولاً در یک ups میبینید به شرح زیر میباشند:

نشانگر فرعی (By pass)

یک LED است که وقتی دستگاه در حالت Bypass عمل میکند روشن است. برای یک standby ups یا Line-interactive ups، این چراغ در حالت عادی کار ups روشن است.

Inverter

یک LED است که وقتی اینورتر کار میکند، روشن است. در اینحالت LED مربوط به Bypass خاموش میباشد.

اضافه بار

این نشانگر در حالتی روشن است که شما وسایلی بیش از آنچه که ups توانایی راه اندازی آنها را دارد به آن وصل کرده باشید. در این حالت شما یا باید قدرت UPS را افزایش دهید یا باید از بار آن کم کنید.

خطای عمومی

یک LED است که وقتی خطایی در کار UPS پیش می آید روشن میشود. در بیشتر upsها، LEDی مربوط به خطا در ترکیبی با LEDهای دیگر روشن میشود. شما باید در هر حالت خطای پیش آمده، به دفترچه راهنما مراجعه کنید تا معنای نشانگرهای روشن را بفهمید. در جدول زیر یک وضعیت نمایشی استاندارد که اکثر کمپانی های بزرگ دنیا برای نمایش وضعیت UPS از آن استفاده میکنند و بر پایه روشن شدن نشانگرهای LEDقرار دارد نمایش داده شده است. (این مثال از شرکت AMAK در ایران آورده شده است)
 

 

 

 

 

وضعیت باتری

بسیاری از ups های بزرگ و گران دارای ردیفی از LEDها میباشند که نمایانگر میزان شارژ باتری هستند. مثلاً بعضی مدلها دارای یک نوار عمودی شامل 5 نشانگر LED میباشد که وقتی تمامی آنها روشن است یعنی شارژ باتری کامل است و زمانی که 4 عدد از آنها روشن است یعنی باتری 80% شارژ دارد. این خاصیت، برای زمانی که برق به مدت طولانی قطع است مفید میباشد.

وضعیت بار

مشابه حالت قبل، بعضی از upsها دارای نواری از نشانگرهای LED هستند که بطور تقریبی نشان میدهند چه درصدی از ماکزیمم بار مجاز، به ups وصل است. این خاصیت زمانی استفاده میشود که بخواهیم وسایل دیگری را به ups وصل کنیم که با توجه به وضعیت نشانگرها میتوانیم مقدار آن بار را تخمین بزنیم.
 
نکته: بعضی از upsها نوار LED را عمداً به شکل ریل های متقاطع و یا الگوهایی مانند چادر و خیمه در نظر میگیرند تا اگر دستگاه پس از قطع برق در اثر ضعیف بودن باتری خاموش شد متوجه شویم. دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه نمایید. هر گونه روشن شدن یا چشمک زدن LEDهای روی پنل دستگاه که در دفترچه راهنما به آن اشاره نشده باشد ممکن است نشانگر یک مشکل در ups باشد. در این صورت حتماً با بخش فنی شرکت سازنده ups تماس بگیرید.
 

 

دیاگرام وضعیت LEDهای یک ups از شرکت AMAK که نشانه های مربوط به هرLED و همچنین محل قرارگیری سوییچهای ups نشان داده شده است.مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی