خاموش کردن اتوماتیک دستگاه ها توسط یو پی اس

خاموش کردن اتوماتیک دستگاه ها توسط یو پی اس

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

از مهمترین ویژگی های یک ups مخصوصا زمانی که برای تغذیه رایانه استفاده می شود امکان خاموش کردن اتوماتیک می باشد. این ویژگی به یوپی اس (ups) اجازه میدهد که پیش از اتمام زمان پشتیبانی باتری ها کامپیوتر شما را خاموش کند. تصور کنید که یک کامپیوتر بدون ویژگی خاموش شدن اتوماتیک مشغول کاراست. ناگهان برق می رود وups از انرژی باتری استفاده می کند و قطع برق در حالی که هیچکس حضورندارد تا کاری برروی کامپیوتر انجام دهد ادامه می یابد.
 
بالاخره انرژی باتری نیزبه اتمام میرسد و خروجی ups قطع می گردد و کامپیوتر نیز ناگهان خاموش می شود. دراین حالت تمام کاری که ups انجام داده است ایجاد تاخیر درخاموش شدن اجتناب ناپذیر کامپیوتر بوده است و نه بیشتر و این درحالی است که ممکن است هنوزبرنامه فعالی وجود داشته باشد که لازم است قبل ازخاموش شدن کامپیوتر به آن سر و سامان داد.
 
معمولا یک ups باقابلیت خاموش کردن اتوماتیک ، از کنترل نرم افزار و سخت افزار که میکرو پروسسورآنرا به کامپیوتر وصل می کند استفاده می نماید. می توان پارامترها را به گونه ای تنظیم کرد تا اگر قطعی برق برای مدت زیادی ادامه داشته باشد یوپی اس (ups)، کامپیوترتان را خاموش کند.
 
برای مثال ممکن است شما بخواهید کامپیوترتان تا زمانی که 80% باتری تخلیه شده است از انرژی باتری استفاده کند و سپس یوپی اس (ups) ،کامپیوتر شما را خاموش کند. در این لحظه نرم افزار یو پی اس (ups) یک فرآیند خاموش سازی را فعال خواهد کرد تا برنامه های شما را بسته و سیستم را غیر فعال نماید. همچنین اگر (ups) یوپی اس دارای قابلیت  shutdownباشد خود نیز می تواند خاموش شود.
 
البته اگر شما هیچگاه بدون ملاحظه برنامه ای را برروی کامپیوتر خود اجرا نکنید و مراقب باشید که وقتی نیازی به کامپیوتر ندارید آنرا خاموش نمایید، احتمالاً به این ویژگی نیازی نخواهید داشت. ولی داشتن آن هنوز یک قابلیت مفید است. زیرا عده بسیار کمی از مردم کامپیوتر خود را زمانی که باید، خاموش می کنند.

توجه: این ویژگی عاری از خطا نیست. ساختار بعضی ازبرنامه های کاربردی کامپیوتر ضعیف است و نمی توانند به درخواستی به پیامی که از طرف سیستم عامل برای بستن خود دریافت می کنند پاسخ مناسب دهند. اگر شما فایلی را در کامپیوتر باز گذاشتید و کامپیوتر را ترک می کنید (کاری که هرگز نباید انجام دهید!) ممکن است نرم افزار به جای بستن فایل، برروی جمله: “آیا میخواهید این را ذخیره کنید؟”، گیر کند و ناچار شود سیستم عامل را برای خاموش کردن کامپیوتر، ناگهان ازکار بیاندازد. اکثر اوقات این قابلیت بسیار مفید است. ولی هیچگاه کار را به قضا و قدر نسپارید. وقتی که کارتان تمام شد، فایل خود را ذخیره کنید و برنامه را ببندید.

 

 
مطالب مرتبط:

3 دیدگاه برای “خاموش کردن اتوماتیک دستگاه ها توسط یو پی اس”

  1. سلام اقا ups من تو تایم ۵۰-۶۰ثانیه خودش خاموش میکنه کلا یه شارژرموبایل بهش وصله . چیکارش کنم

    1. باسلام خدمت شما کاربر گرامی
      نام برند و مدل یو پی‌اسی که این مشکل را دارد بفرمایید تا بهتر بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی