چکیده ای بر مشخصات سیستم یو پی اس

چکیده ای بر مشخصات سیستم یو پی اس

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

قبل از وارد شدن به جزئیات کارکرد این سیستم، بد نیست که نگاه سریعی به مشخصات سیستم یو پی اس یا همان منبع تغذیه بدون وقفه بیندازیم. هدف اصلی یک دستگاه یوپی اس تهیه یک منبع بدون وقفه انرژی برای تجهیزی است که از آن محافظت میکند. این کار دقیقاً چگونه انجام میگیرد؟
 
دوشاخه یک وسیله الکترونیکی که به برق شهر (یا به کاهش دهنده تغییرات ولتاژی که به برق شهر متصل است) وصل میشود فقط از یک منبع نیرو استفاده میکند. اگر برق شهر قطع شود، آن وسیله در اثر انقطاع الکتریسیته بسرعت خاموش میشود. یک یو پی اس این معادله را با فراهم نمودن دو منبع قدرت برای وسیله خود به هم میزند.
 
مشخصات سیستم یو پی اس به‌گونه ای طراحی شده‌اند که همواره دو منبع انرژی وجود داشته باشد. یکی منبع انرژی اولیه (برق شهر) و دیگری منبعی که در صورت قطع منبع اول وارد مدار می‌شود و به آن منبع ثانویه گفته می‌شود. منبع برق شهر همواره منبع اولیه محسوب میشود و باتری موجود در یوپی اس، منبع ثانویه میباشد. بسته به نوع یوپی اس گاهی اوقات سوییچی برای کنترل اینکه کدامیک از منابع نیرو در هر لحظه مورد استفاده قرار میگیرند تعبیه شده است. این سوییچ به محض اینکه متوجه شود که منبع اولیه قطع شده است از حالت اولیه به حالت ثانویه تغییر میکند و زمانیکه منبع اولیه مجدداً وصل شد از حالت ثانویه به حالت اولیه باز می‌گردد.

 

مشخصات سیستم یو پی اس (UPS) یا منبع تغذیه بدون وقفه

 

البته برق شهر، متناوب است و کامپیوتر شما از برق متناوب استفاده میکند اگر چه تمامی باتریها برق مستقیم تولید میکنند. بنابراین یک مداربندی در تمام upsها بکار رفته است که برق متناوب را به برق مستقیم تبدیل میکند تا بتوان باتری را شارژ نمود. همچنین وسیله ای بنام اینورتر (inverter) نیز برای تبدیل برق مستقیم ذخیره شده در باتری به برق متناوب جهت راه‌اندازی دستگاه شما در تمام یوپی اس (Uninterruptible power supply) تعبیه شده است.
 
در برخی از انواع یو پی اس ها یک مبدل بزرگ برق متناوب به مستقیم وجود دارد و inverter همواره نیروی لازم برای راه اندازی وسیله را تامین میکند و خود اینورتر انرژی لازم را از منبع اولیه و از طریق مبدل برق متناوب به مستقیم یا از باتری تامین میکند. یو پی اس ها در انواع گوناگون و اندازه های متفاوت وجود دارند. اندازه قدرت یک یو پی اس را قبل از هر چیز، اندازه باتری‌های آن تعیین میکند. هر چه که باتری‌های یک یو پی اس بزرگتر باشند تجهیز شما زمان بیشتری قبل از خاموش شدن کار خواهد کرد.
 
یوپی اس های بزرگ نه تنها تجهیزات شما را برای زمان بیشتری روشن نگاه خواهند داشت، بلکه میتوانند میزان کلی بیشتری از انرژی برق را تامین کنند. یوپی اس های مختلف دارای ویژگی های اضافی گوناگونی مانند سیگنال هشدار، نرم افزار کنترل کامپیوتر و همچنین مداربندی پیشرفته جهت منبع برق متناوب می‌باشند.
 
یو پی اس های جدیدتر همچنین دارای یک ویژگی مخصوص جهت خاموش کردن کامپیوتر شما در حالتی‌که هر دو منبع برق قطع شود  )برای جلوگیری از ایرادات احتمالی ناشی از قطع ناگهانی برق برای سیستم کامپیوتر( میباشند.
 

 
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی