ولتاژهای خروجی استاندارد

ولتاژهای خروجی استاندارد

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

کامپیوترها ولتاژهای خروجی استاندارد مختلفی را برای تغذیه مولفه‌های داخلی خود مورد استفاده قرار میدهند. ولتاژ پایه در طی 20 سالی که از تاریخ کامپیوتر میگذرد تغییر نکرده است اگر چه بعضی از ولتاژهایی که کمتر مورد استفاده بود ماهیتاً کاهش یافته است و یک ولتاژ جدید و مهم اضافه شده است. منبع تغذیه تمام این ولتاژها را در اندازه‌های مختلف و بسته به مدل، تامین می‌کند.
 
غالب انرژی تامین شده توسط یک منبع تغذیه به شکل ولتاژ مثبت می‌باشد ولی مقداری از آن نیز به شکل ولتاژ منفی است. مفهوم ولتاژ منفی وقتی که بعنوان مرجعی برای جریان مستقیم مورد استفاده قرار میگیرد اندکی پیچیده است. بطور خلاصه این مفهوم به این معنا است که ولتاژ بجای اینکه از سیگنال به سمت زمین اندازه گیری شود از زمین به سمت سیگنال اندازه گیری میشود، درست مانند اینکه یک باتری را بطور معکوس بکار اندازیم. ولتاژ همان است ولی جریان بصورت وارونه منتشر خواهدشد. دیاگرام پایین این مفهوم را بهتر بیان میکند.
 

 

ولتاژهای خروجی استاندارد
تصویری با مقیاس غیر واقعی از ولتاژهای خروجی استاندارد مختلفی که توسط یک منبع تغذیه مدرن تولید میشوند. رنگ هر خط متناظر با رنگ سیمی است که ولتاژ مربوطه را در کانکتورهای بُرد اصلی منبع تغذیه حمل میکند. خط سیاه معرف زمین است که نقطه مرجع میباشد.

 

جریان تولید شده در هر سطح ولتاژی مهم است زیرا بر روی تعیین توانایی منبع تغذیه جهت تولید انرژی کافی برای سیستم شما تاثیر میگذارد. در اینجا جزییات ولتاژهای مختلفی که امروزه توسط منابع تغذیه تولید میشوند، توضیح داده میشود:
 
-12Vاین ولتاژ در بعضی از انواع پورت های سریالی که تقویت کننده آنها نیاز به هر دو ولتاژ 12- و 12+ دارد استفاده میشود. این ولتاژ برای سیستمهای جدیدتر مورد نیاز نمیباشد و حتی در سیستمهای قدیمی نیز زیاد مورد استفاده نبود زیرا پورتهای سریالی نیاز به انرژی بسیار کمی دارند. اکثر منابع تغذیه بخاطر هماهنگی با سخت افزارهای قدیمی این ولتاژ را تامین میکنند ولی با حد جریانی کمتر از یک آمپر.
 
-5V: الآن دیگر یک ولتاژ قدیمی است. این ولتاژ در مدلهای اولیه کامپیوتر برای کنترلرهای فلاپی دیسک و برخی مدارهایی که از کارتهای ISA استفاده میکردند کاربرد داشت. این ولتاژ معمولاً در مقادیر بسیار کم (زیر یک آمپر) برای هماهنگی با سخت افزارهای قدیمی فراهم میگردید. برخی از انواع منابع تغذیه مانند SFX دیگر این ولتاژ را تامین نمیکنند.(سیستمهایی که از منابع تغذیه SFX استفاده میکنند فاقد پین های مربوط به کارت ISA میباشند.)
 
0V: ولتاژ صفر نقطه زمین (ground) سیستم الکتریکی یک کامپیوتر میباشد که بعضی وقتها بنام نقطه مشترک و یا earth (بویژه در انگلستان) نامیده میشود. این ولتاژ برای تکمیل مدارها با ولتاژهای دیگر توسط منبع تغذیه تامین میشود و یک سطح تراز را برای اندازه گیری ولتاژهای دیگر معرفی مینماید.
 
+3.3V: جدیدترین سطح ولتاژ که توسط منابع تغذیه مدرن فراهم میشود. این ولتاژ توسط ATX معرفی شد و الآن در ATX/NLX ،SFX و WTX دیده میشود ولی در AT و سیستمهای قدیمیتر دیده نمیشود.
 
در واقع، کمترین ولتاژی که توسط منابع تغذیه برای تامین انرژی CPU، حافظه و تمام چیزهای دیگر روی بُرد اصلی تولید میشد 5 ولت بود ولی با پیدایش نسل دوم از تراشه های پنتیوم، این مقدار به 3.3 ولت تقلیل داده شد تا با افزایش سرعت تراشه ها، میزان مصرف انرژی نیز کاهش یابد. این امر مستلزم آن بود که سازنده های بُرد اصلی تنظیم کننده های ولتاژی برای تبدیل 5 ولت به 3.3 ولت در آن تعبیه کنند. این تنظیم کننده ها مقدار زیادی از انرژی را بصورت گرما هدر میدادند و این کاهش ولتاژ بر روی بُرد اصلی بسیار غیر کارآ بود به همین خاطر هم اکنون منابع تغذیه مستقیماً ولتاژ 3.3 را تولید میکنند. این مقدار برای راه اندازی اکثر CPU های جدید، سیستمهای حافظه، کارتهای گرافیک و دیگر وسایل بکار میرود.
 
+5V: در سیستمهای قدیمیتر (AT و قبل از آن) 5 ولت برای راه اندازی برد اصلی،CPU  (مستقیم یا غیر مستقیم) و تمام مولفه های اصلی سیستم بکار میرفت. در سیستمهای جدیدتر، بسیاری از مولفه ها و بخصوص CPU با ولتاژ 3.3 که شرح آن رفت کار میکنند ولی برد اصلی و بسیاری از زیرمجموعه های آن هنوز با ولتاژ 5 ولت کار میکنند.
 
+12V: این ولتاژ اولیه برای راه اندازی موتور درایوهای کامپیوتر است. همچنین فن ها و دیگر انواع سیستم های خنک کننده نیز از این ولتاژ استفاده میکنند. در بسیاری از بردهای اصلی یک کامپیوتر مدرن این ولتاژ مورد استفاده ندارد ولی تمام سیستمهای کارت خور که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند با این ولتاژ کار میکنند. البته باید دقت داشت که درایو ها مستقیماً توسط کانکتورهایشان به منبع تغذیه وصل میشوند.
 
توجه: شما بعضی اوقات ولتاژهای دیگری که توسط بعضی منابع تغذیه تولید میشوند مشاهده میکنید که به آنها “ریل” گفته میشود. این عبارت از دنیای الکترونیک آمده است و اشاره به یک میله یا نوار فلزی بلند دارد که برای تولید یک ولتاژ خاص بکار میرود.

 
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی