دمای محیط و توافق با شرایط محیطی

دمای محیط و توافق با شرایط محیطی

- مشکلات برق شهری
- پارازیت خط
- اختلال الکترومغناطیسی (EMI)
- افزایش ولتاژ لحظه‌ای (Surge)
- اثرات ناشی از رعد‌و‌برق به خط
- افت ولتاژ لحظه‌ای (sag)
- قطع برق-خاموشی (blackout)
- افت طولانی ولتاژ (brownout)
- نوسانات فرکانسی
- اعوجاج ناشی از سوییچینگ (Switching transient)
- افزایش سریع و ناگهانی ولتاژ
- هارمونیک

یک عامل بحرانی برای طول عمر سخت افزار کامپیوتر، دمای اجزای تشکیل دهنده آن می باشد. اجزایی که در دمای بالا کار میکنند زود مستهلک میشوند و آنهایی که دمای بالا ندارند عمرشان خیلی بیشتراست. یکی از روش های خنک نگاه داشتن اجزا استفاده از تجهیزات خنک کننده و رعایت سرمایش و تهویه است. دیگری فراهم نمودن شرایط محیطی مناسب برای سخت افزار میباشد. قانون عمومی دمای مناسب برای کامپیوترها این است که کامپیوتر به طور معمول و متوسط در همان دمایی کار کند که مردم دوست دارند در آن کار کنند.
 
در صحبت عام، دمای مناسب برای عملکرد صحیح یک کامپیوتر بین 15 تا 24 درجه سانتیگراد است که البته کمتر از15 درجه، نسبت به بیشتر از 24 درجه ارجح می باشد. کارکردن یک کامپیوتر در دمایی بیش از 30 درجه سانتیگراد، خنک کردن آن را بسیار مشکل می سازد. بخاطر داشته باشید که در برخی مشاغل، ترموستاتی وجود دارد که توسط یک تایمر، سیستم تهویه هوا را هنگام شب قطع می نماید. در این شرایط شاید لازم باشد اطمینان حاصل کنید که کامپیوترتان درتمام طول شب روشن نخواهد بود یا اینکه برای آن یک اتاق کامپیوتر مخصوص، با کنترل دمایی مستقل طراحی شده است.
 
غالب سخت افزارهای کامپیوترهنگامی که کار نمی کنند میتوانند دمایی بسیار پایینتر از حد مجازو یا بالاتر ازحد مجاز را تحمل کنند. زمانی که شما تجهیزات را جابه جا می کنید و یا آنها را انبار می نمایید نگرانی در مورد میزان دما بسیار کمتر از زمانی است که آن تجهیزات مشغول کارهستند. اگر چه وقتی شما قطعه ای را که مدتها در معرض دمای بسیار پایین قرار گرفته است ناگهان روشن کنید ریسک از بین رفتن دائمی قطعه افزایش خواهد یافت. لازم است که تجهیزات بسیار سرد قبل از به کارگیری به تدریج به دمای لازم رسانیده شوند. این عمل را توافق با شرایط محیطی می نامیم.
 
اگر شما کامپیوتری را که در دمای بسیار پایین بوده است ناگهان به برق بزنید، بسیارسریع گرم خواهد شد، سریعتر از آنکه اگرشما آن را روی میزی می گذاشتید به تدریج و درزمان مناسب گرم می شد. تنش حرارتی یکی از دلایل عمده خرابی پیش ازموعد تجهیزات الکترونیکی می باشد. بیشترین خطر تغییرات ناگهانی دما زمانی است که امکان میعان بوجود آید. حتما دید اید وقتی که یک آدم عینکی برای دقایقی درهوای سرد بیرون باشد و سپس ناگهان داخل اتاق گرم شود عینک وی چگونه مه خواهد گرفت). این اتفاقی است که کاملاً ممکن است برای یک تجهیز الکترونیکی بیفتد.
 
معمولا اگر زمان کافی برای تبخیر شدن مایع ازروی تجهیزات نمناک به آنها داده شود موجب بروزهیچ مشکلی نخواهد شد ولی اگرصفحه هارد شما یا روی برد تغذیه رایانه زمانی که آن را بکارمی اندازید نمناک باشند وقوع تخریب تقریبا حتمی است. هرچه تجهیزسردترباشد زمان بیشتری لازم است تا به دمای مناسب برسد. من شخصاً 12 ساعت برای روشن کردن دستگاهی که مدتی در محیط سرد با دمای بین 0 تا 10 درجه سانتیگراد بوده است صبر می کنم واگر دستگاه به دلایلی زیر نقطه انجماد بوده است، ترجیح میدهم که برای توافق محیطی دستگاه پیش از 24 ساعت آن را روشن نکنم.

 
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی