دولت: سهم انرژی های نو در سبد انرژی باید به ۱۰ درصد برسد

دولت: سهم انرژی های نو در سبد انرژی باید به ۱۰ درصد برسد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سهم انرژی‌های نو و تجدیدپذیر ایران در افق 1404، در سبد انرژی باید به 10 درصد برسد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی صبا به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد محمدی‌زاده در حاشیه همایش فرصت‌های کسب و کار انرژی‌های تجدیدپذیر در جمع خبرنگاران در محل شرکت برق منطقه‌ای استان‌های خراسان اظهار داشت: با این حال هم‌اکنون برخی کشورها به این درجه و رتبه رسیده‌اند.

وی با اشاره به رشد بی‌رویه استفاده از منابع سوخت فسیلی در طول 300 سال اخیر افزود: این مقوله به یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌های بشر در مورد انرژی و محیط زیست تبدیل شده است. این موضوع رشد زیادی در پی‌داشته و امروزه به عنوان یک چالش بزرگ جهانی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه برای این موضوع باید به سرعت چاره‌ای اندیشیده شود، ادامه داد: کشور ایران با وجود دارا بودن منابع عظیم انرژی فسیلی، یکی از بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان این مواد در طول سالیان اخیر بوده است.

محمدی‌‌‌زاده به سیاست‌های خردمندانه دولت‌های نهم و دهم در زمینه بهینه سازی استفاده از انرژی و اصلاح الگوی مصرف، گام بلندی را برای حفظ و حراست از محیط زیست برداشته‌اند.
وی تاکید کرد: امروزه با توجه به وجود این مشکل خطرناک، باید قوائد مصرف بهینه انرژی را بیش از پیش عملی کرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور به سهم مشخص شده کشور در افق 1404 برای راه‌‌اندازی و نصب ظرفیت‌های انرژی تجدیدپذیر اشاره کرد و گفت: این سهم در افق مذکور 10 درصد ظرفیت منصوبه برق کشور است.

محمدی‌‌‌زاده این رقم را برای خیلی از کشورهای توسعه یافته در حال حاضر بیش از 20 درصد دانست و عنوان کرد: در آینده‌ای نه چندان دور، با اقدامات در حال انجام جهانی، کشورهای ناقض پیمان‌های محیط زیستی و منتشر کنندگان آلاینده‌ای گلخانه‌ای مورد پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

وی یادآور شد: این موضوع به وضوح در تعامل‌های سیاسی بین کشورها در حال مشاهده است. معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور خاطرنشان کرد: در همین راستا برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید راهکارها و ساز و کارهای مناسب عملیاتی و اجرا شود.

وی برگزاری همایش‌هایی چون همایش فرصت‌های کسب و کار انرژی‌های تجدید پذیر را فرصتی مغتنم برای این صنعت نو پا برشمرد و بیان داشت: در این گونه جلسات باید مدیران بخش دولتی و خصوصی با ارائه نقطه نظرات کارشناسی شده، راه‌های مقابله با چالش های آینده تامین انرژی کشور را ریشه‌یابی و حل کنند.
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی