نسل جدید یو پی اس های مخصوص مراکز داده (یو پی اس دیتاسنتر)

نسل جديد یو پی اس های مخصوص مراكز داده (یو پی اس دیتاسنتر)

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی موفق به عرضه نسل جدیدی از یوپی اس‌های مخصوص مراکز داده به بازار کشور شده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، این خانواده از یو‌پی‌‌اس‌‌های مراکز داده که ،طراحی و تولید آنها به طور کامل‎ در داخل‌ کشور و توسط شرکت‌ تحقیقات الکترونیک فطروسی انجام شده است براساس یک معماری کاملاً‌ منعطف و قابل‌ توسعه، به صورت ماژولار، در واحدهای 40 کیلوولت‌آمپر و با راندمان بسیار بالای 96 درصد تولید، و طی چند ماه گذشته به بازار عرضه شده است.

ساختار ماژولار و طراحی ویژه این تجهیزات به گونه‌ای است، که دستیابی به تراکم فوق‌العاده زیاد 40 کیلوولت‌آمپر به ازای هر 13 سانتی‌متر از ارتقاع رک 19 اینچ امکان‌پذیر شده است. این ابعاد عملا پرتراکم‌ترین یوپی اس ماژولار حال حاضر در جهان است.

امروزه یوپی اس‌های مراکز داده تقریباً به صورت کامل، توسط شرکت‌های بزرگ اروپای غربی و آمریکا تولید می‌شوند. این برای اولین بار است که خانواده کاملی از یوپی اس‌های مخصوص مراکز داده توسط یک شرکت دانش‌بنیان ایرانی، طراحی و ساخته شده است . این موضوع موجب جذب ارزش افزوده اقتصادی بالائی در کشور خواهد شد و قدم مؤثری را در زمینه عدم وابستگی فنی و اجرائی به خارج از کشور در تجهیزات الکترونیک قدرت مراکز داده دربر خواهد داشت.

توسعه این فناوری بومی، نگرانی‌ها و مشکلات مربوط به پشتیبانی و زمان طولانی و هزینه‌های گزاف مرتبط بر پشتیبانی این گونه تجهیزات که معضلی بسیار بزرگ برای سازمان‌های کشور هستند را نیز مرتفع کرده است . علاوه بر مزایای اقتصادی و کیفی این محصولات، توسعه و تولید داخلی این تجهیزات و به ویژه سیستم‌های مدیریت و کنترل نرم‌افزاری و سخت‌افزاری این یوپی اس‌ها، برخی از بزرگ‌ترین مخاطرات امنیتی را که سازمان‌های بزرگ و حساس کشور در بهره‌برداری از یوپی اس‌های خارجی با آن روبرو هستند، به طور کامل برطرف خواهد کرد.

کلیه یوپی اس‌های مخصوص مراکز داده، با روش‌های آشکار و پنهان متعددی، ماهیتاً قابلیت مدیریت و کنترل از راه دور را برای شرکت‌های آمریکائی سازنده اصلی فراهم می‌آورند. گرچه برخی از این روش‌ها در وهله نخست برای امکان پشتیبانی و خدمات‌رسانی سریع‌تر و ارزان‌تر از راه دور تعبیه شده‌اند. لیکن نه‌تنها به دلیل تحریم‌های جاری در ایران قابل خدمات‌رسانی نیستند، بلکه عملاً مخاطره بسیار بزرگ و حیاتی را برای اخلال و توقف کار این یوپی اس‌ها و در نتیجه توقف عملکرد مراکز داده که شریان‌های مالیاتی اطلاعات و خدمات الکترونیکی در کشور هستند را به دنبال داشته باشند. این نوع اخلال در عملکرد مراکز حساس یک کشور در جریان حمله بسیار سریع و غافل‌گیرکننده آمریکا به کشور عراق مورد استفاده وسیع قرار گرفت.

آقای حمیدرضا ریاحی، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان تحقیقات الکترونیک فطروسی، که در پارک فناوری پردیس معاونت علمی مستقر است، با اعلام تجاری شدن این محصول گفت: این فناوری به صورت کاملاً بومی توسعه‌یافته و تجاری‌سازی شده است و با کیفیت، ابعاد و قیمت کاملا مناسب‌تر در مقایسه با محصولات رقبای اروپای غربی و آمریکائی به بازار عرضه شده است.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری دو میلیارد تومانی این شرکت در توسعه این تولید داخلی برای جایگزینی این خانواده از محصولات عنوان کرد که سالیانه ده‌ها میلیون دلار صرف واردات یوپی اس‌ها و تجهیزات مرتبط برای مراکز داده در کشور می‌شود.

مدیرعامل مرکز تحقیقات الکترونیک فطروسی، حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری را در گسترش این امر و به ویژه در دوره اولیه تجاری‌سازی انبوه آن، مؤثر بیان کرد و گفت: اگر بتوان با تسهیلات ارزان‌قیمت، این محصول را با سرعت بالاتر و قیمت مناسب‌تر به بازار عرضه کرد، عملاً دوره تجاری‌سازی و اعتمادسازی سازمان‌های بزرگ به این خانواده از محصولات داخلی کوتاه‌تر خواهد شد و قدم مؤثری در موفقیت کار حاصل خواهد شد.
مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی