ثبت اختراع نمای ساختمانی سوپرکامپوزیت توسط دکتر فرزاد فطروسی و مهندس پیام رسول نژاد

 

با هدف استفاده از تكنولوژي PCM در صنعت ساختمان، اختراع نمای ساختمانی سوپرکامپوزیت توسط دانشمندان شرکت تحقیقات الکترونیک فطروسی و شرکت کاشانه سبز پردیس در تاريخ 7/11/1392 به شماره اختراع 81851 ثبت شد.
نمای ساختمانی سوپرکامپوزیت در طبقه بندي استفاده از انرژی‌های نو در صنعت ساختمان جاي مي‌گيرد. در اين اختراع از تلفیق مواد تغییر فازدهنده (PCM) كه دارای گرمای نهان بالا و نقطه ذوب در محدوده دمایی مطلوب بدن انسان، موسوم به دمای پافشاری ماده (Melting Constant Temperature) مي‌باشد بهمراه ادوات جداره بیرونی ساختمان استفاده شده‌است كه منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژي تا 30% و تثبیت دمای داخل ساختمان در دمای مطلوب مي‌شود.
مکانیزم عملکرد مواد تغییر فازدهنده در نمای ساختمان به این صورت است که در نیمه گرم سال هنگامی که حرارت محیط اطراف آن می‌خواهد از دمای پافشاری (24 درجه سلسیوس) بالاتر رود، این مواد به شدت شروع به جذب انرژی کرده و اجازه بالا رفتن دما را نمی‌دهد. این انرژی ذخیره‌شده در نیمه‌های شب و به تدریج در محیط اطراف تخلیه می‌گردد. در نیمه سرد سال نیز به محض اینکه درجه حرارت بخواهد از 24 درجه سلسیوس پایین‌تر بیاید، مواد PCM انرژی ذخیره‌شده خود را به محیط اطراف پس می‌دهد تا مانع کاهش دما شود و با تابش خورشید و گرم‌شدن محیط این مواد مجددا شارژ می‌گردد.


 

Super-Composite-Patent

بالای صفحه نسخه چاپی   کلیه حقوق متعلق به مرکز تحقیقات الکترونیک فطروسی می باشد خانه | تماس با ما | نقشه سایت
  این سایت توسط شرکت آسمان پیدایش تهیه شده است.