نسل جديد يوپي‌اس‌هاي مخصوص مراكز داده شركت تحقيقات الكترونيك فطروسي

 

شركت تحقيقات الكترونيك فطروسي موفق به عرضه نسل جديدي از يوپي‌اس‌هاي مخصوص مراكزداده به بازار كشور شده است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني بنياد ملي نخبگان، اين خانواده از يوپي‌اس‌هاي مراكز داده كه طراحي و توليد آنها به طور كامل در داخل كشور و توسط شركت تحقيقات الكترونيك فطروسي انجام شده است براساس يك معماري كاملاً منعطف و قابل توسعه به صورت ماژولار در واحدهاي 40 كيلوولت آمپر و با راندمان بسيار بالاي 96 درصد توليد و طي چند ماه گذشته به بازار عرضه شده است.

ساختار ماژولار و طراحي ويژه اين تجهيزات به گونه‌اي است كه دستيابي به تراكم فوق العاده زياد 40 كيلوولت‌آمپر به ازاي هر 13 سانتي‌متر از ارتقاع رك 19 اينچ امكان پذير شده است. اين ابعاد عملا پر تراكم ترين يوپي‌اس ماژولار حال حاضر در جهان است.

امروزه يوپي‌اس‌هاي مراكز داده تقريباً به صورت كامل توسط شركت هاي بزرگ اروپاي غربي و آمريكا توليد مي‌شوند. اين براي اولين بار است كه خانواده كاملي از يوپي‌اس‌هاي مخصوص مراكز داده توسط يك شركت دانش بنيان ايراني طراحي و ساخته شده است . اين موضوع موجب جذب ارزش افزوده اقتصادي بالائي در كشور خواهد شد و قدم مؤثري را در زمينه عدم وابستگي فني و اجرائي به خارج از كشور در تجهيزات الكترونيك قدرت مراكز داده برخواهد داشت.

توسعه اين فناوري بومي نگراني‌ها و مشكلات مربوط به پشتيباني و زمان طولاني و هزينه‌هاي گزاف مرتبط بر پشتيباني اين گونه تجهيزات كه معضلي بسيار بزرگ براي سازمان‌هاي كشور هستند را نيز مرتفع كرده است . علاوه بر مزاياي اقتصادي و كيفي اين محصولات، توسعه و توليد داخلي اين تجهيزات و به ويژه سيستم‌هاي مديريت و كنترل نرم افزاري و سخت افزاري اين يوپي‌اس‌ها، برخي از بزرگ ترين مخاطرات امنيتي را كه سازمان هاي بزرگ و حساس كشور در بهره برداري از يوپي‌اس‌هاي خارجي با آن روبرو هستند، به طور كامل برطرف خواهد كرد.

كليه يوپي‌اس‌هاي مخصوص مراكز داده با روش‌هاي آشكار و پنهان متعددي ماهيتاً قابليت مديريت و كنترل از راه دور را براي شركت‌هاي عمدتا آمريكائي سازنده اصلي فراهم مي‌آورند. گرچه برخي از اين روش‌ها در وهله نخست براي امكان پشتيباني و خدمات‌رساني سريع تر و ارزان تر از راه دور تعبيه شده‌اند. ليكن نه تنها به دليل تحريم‌هاي جاري در ايران قابل خدمات رساني نيستند، بلكه عملاً مخاطره بسيار بزرگ و حياتي را براي اخلال و توقف كار اين يوپي‌اس‌ها و در نتيجه توقف عملكرد مراكز داده كه شريان‌هاي مالياتي اطلاعات و خدمات الكترونيكي در كشور هستند را به دنبال داشته باشند. اين نوع اخلال در عملكرد مراكز حساس يك كشور در جريان حمله بسيار سريع و غافلگيركننده آمريكا به كشور عراق مورد استفاده وسيع قرار گرفت.

حميدرضا رياحي مديرعامل شركت دانش بنيان تحقيقات الكترونيك فطروسي، كه در پارك فناوري پرديس معاونت علمي مستقر است، با اعلام تجاري شدن اين محصول گفت: اين فناوري به صورت كاملاً بومي توسعه يافته و تجاري سازي شده است و با كيفيت، ابعاد و قيمت كاملا مناسب تر در مقايسه با محصولات رقباي اروپاي غربي و آمريكائي به بازار عرضه شده است.

وي با اشاره به سرمايه‌گذاري دو ميليارد توماني اين شركت در توسعه اين توليد داخلي براي جايگزيني اين خانواده از محصولات عنوان كرد كه ساليانه ده‌ها ميليون دلار صرف واردات يوپي‌اس‌ها و تجهيزات مرتبط براي مراكز داده در كشور مي‌شود.

مديرعامل مركز تحقيقات الكترونيك فطروسي، حمايت معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري را در گسترش اين امر و به ويژه در دوره اوليه تجاري سازي انبوه آن مؤثر بيان كرد و گفت: اگر بتوان با تسهيلات ارزان قيمت اين محصول را با سرعت بالاتر و قيمت مناسب تر به بازار عرضه كرد عملاً دوره تجاري سازي و اعتمادسازي سازمان‌هاي بزرگ به اين خانواده از محصولات داخلي كوتاه تر خواهد شد و قدم مؤثري در موفقيت كار حاصل خواهد شد.

لینک خبر : http://bmn.ir/index.aspx?siteid=3&pageid=1243&newsview=6548

بالای صفحه نسخه چاپی   کلیه حقوق متعلق به مرکز تحقیقات الکترونیک فطروسی می باشد خانه | تماس با ما | نقشه سایت
  این سایت توسط شرکت آسمان پیدایش تهیه شده است.